About the Bank

Home > About the Bank > Organization of the Bank > Policy Board > Member of the Policy Board : Mr. Takahide Kiuchi

Member of the Policy Board : Mr. Takahide Kiuchi

figure : Mr. Takahide Kiuchi

Date and Place of Birth
November 29, 1963, Chiba
Education

1987, B.A. in Economics, Waseda University

Present Term of Office
from July 24, 2012 to July 23, 2017
Record
Apr. 1987 Joined Nomura Research Institute, Ltd.
Aug. 2002
Head of Japanese Economic Research Unit and Senior Economist
Apr. 2004
Joined Nomura Securities Co., Ltd., Deputy Head of Economic Research Department and Head of Japanese Economic Research section, Financial and Economic Research Center
July 2007 Managing Director, Head of Economic Research Department and Chief Economist, Financial and Economic Research Center
July 2012 Present position

Speeches