About the Bank

Home > About the Bank > Organization of the Bank > Policy Board > Member of the Policy Board : Mr. Makoto Sakurai

Member of the Policy Board : Mr. Makoto Sakurai

Picture of Member of the Policy Board : Mr. Makoto Sakurai

Date and Place of Birth
June 16, 1946, Tokyo
Education

1969, B.A. in Economics, Chuo University
1972, M.A. in Economics, The University of Tokyo
1976, withdrew from doctoral program in Economics after completion of course requirements except for dissertation, The University of Tokyo

Present Term of Office
from April 1, 2016 to March 31, 2021

Record

  • Apr. 1976Joined the Export-Import Bank of Japan
  • Sep. 1980Visiting Fellow, Economic Growth Center, Yale University
  • Apr. 1989Senior Economist, Research Institute for International Investment and Development, Export-Import Bank of Japan
  • Oct. 1989Director General and Chief Economist, Taisho Marine Research Institute Co., Ltd.
  • May  1990Also served as Senior Research Fellow, Institute of Fiscal and Monetary Policy, Ministry of Finance
  • Apr. 1996President, Research Center for International Finance, Mitsui Marine Research Institute Co., Ltd.
  • Apr. 2007President, Sakurai & Associates International Finance Research Center
  • Apr. 2016Present position

Speeches