About the Bank

Home > About the Bank > Organization of the Bank > Policy Board > Member of the Policy Board : Mr. NAKAMURA Toyoaki

Member of the Policy Board : Mr. NAKAMURA Toyoaki

Picture of Member of the Policy Board : Mr. NAKAMURA Toyoaki

Date and Place of Birth
August 3, 1952, Osaka
Education

1975, B.A. in Economics, Keio University

Present Term of Office
from July 1, 2020 to June 30, 2025

Record

  • Apr. 1975Joined Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2001General Manager of Finance Division, Systems Solutions Group, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2002General Manager of Finance Division, Information & Telecommunication Systems Group, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2004CFO of Hitachi Data Systems Solutions Holdings Corporation
  • Apr. 2005CEO and CFO of Hitachi Data Systems Solutions Holdings Corporation
  • Jan. 2006General Manager of Finance Department I, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2007Representative Executive Officer, Senior Vice President and Executive Officer, General Manager of Finance Department I, Hitachi, Ltd.
  • June 2007Representative Executive Officer, Senior Vice President and Executive Officer, General Manager of Finance Department I and Director, Hitachi, Ltd.
  • June 2009Representative Executive Officer, Senior Vice President and Executive Officer, in charge of Finance, Pension, Group Management and Business Development, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2012Representative Executive Officer, Executive Vice President and Executive Officer, in charge of Management Strategy and Corporate Pension System, General Manager of Finance & Accounting Group, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2014Representative Executive Officer, Executive Vice President and Executive Officer, in charge of Corporate Pension System and CFO, Hitachi, Ltd.
  • Apr. 2016Associate, Hitachi, Ltd.
  • June 2016Director, Hitachi, Ltd.
  • July 2020Present position

Speeches